MESTERSÉGES INTELLIGENCIA AZ OKTATÁSBAN – ELŐNYÖK ÉS HÁTRÁNYOK

Dr. Pintér Róbert, főiskolai tanár,

Sanja Maravić Čisar, főiskolai tanár, pinter.robert@*, sanjam@vts.su.ac.rs

Ebben a munkában egy áttekintést adunk a mesterséges intelligencia (MI) használatának oktatási folyamatra gyakorolt hatásáról.. A ChatGPT egy MI-t alkalmazó számítógépes program, amely neurális hálózat és hatalmas adatbázis segítségével elemzi a bemeneti információkat. Az elemzés eredménye egy olyan generált válasz, amely nagyon hasonlít az ember által adott válaszra. Ez a technológia 2019-ben jelent meg és azóta az előnyök mellett egyre gyakrabban kerül szóba a szolgáltatás hátránya is. Elsők között az oktatók fejezték ki aggodalmukat, mivel megnövekedett a ChatGPT-vel készített beadott munkák száma. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a diákok az esszéket és különböző problémák megoldását a mesterséges intelligencia segítségével készítik el. Ehhez csupán csak tudni kell megfogalmazni a témát, illetve a problémát. A ChatGPT pillanatok alatt képes előállítani egy olyan megoldást, amely legtöbb esetben megfelel a követelményeknek. Ez a trend megkérdőjelezi a tanulási folyamat eredményességét.
Az MI használatával párhuzamosan egyre több olyan eszköz készül el, amellyel felismerhetőek az így készített munkák. Ilyen például a GPTZero alkalmazás, amely egy szövegről 98% pontosággal eldöntheti, hogy ChatGPT készítette-e. A ChatGPT illetve GPTZero iránti igény rávilágít a modern technológiák lehetséges negatív hatásaira is az oktatásban. Az oktatóknak fel kell készülni ezekre az új kihívásokra, alkalmazkodni az új technológiákhoz, valamint megtanulni használni azokat az eszközöket, amelyek segítségével felismerhetők az MI által létrehozott válaszok.
 

Kulcsszavak:
mesterséges intelligencia, ChatGPT, negatív trendek az oktatási folyamatban



ARTIFICIAL INTELLIGENCE IN EDUCATION – PROS AND CONS

Dr. Robert Pinter, Sanja Maravić Čisar, college professor, pinter.robert@*, sanjam@vts.su.ac.rs

In this work, we will give an overview of the impact of the use of artificial intelligence (AI) on the educational process. ChatGPT is a computer program using AI that analyzes input information using a neural network and a huge database. The result of the analysis is a generated response that is very similar to the response given by a human. This technology appeared in 2019 and since then, in addition to the advantages, the disadvantage of the service has been increasingly discussed. Educators were among the first to express concern as the number of submissions made with ChatGPT increased. More and more often, students prepare essays and solutions to various problems with the help of artificial intelligence. All you need to do is be able to articulate the topic or the problem. ChatGPT can produce a solution that meets the requirements in most cases in no time. This trend causing teachers to worry about the impact on lesson plans and learning outcomes.
In parallel with the use of AI, more and more tools are being created with which it is possible to recognize the works created in this way. One such example is the GPTZero application, which can decide with 98% accuracy about a text whether it was created by ChatGPT. The emergence of ChatGPT and the need for tools like GPTZero highlight the potential pitfalls of technology in education. Therefore, it is essential for educators to remain vigilant and adapt to new technologies that can help them detect and prevent cheating in the classroom.
 

Keywords:
Artificial intelligence, ChatGPT, negative trends in the educational process

Pintér Róbert

E-mail: pinter.robert@vts.su.ac.rs
ORCID:
Kutatási terület: Műszaki tudományok
Intézmény:

Szabadkai Műszaki Szakfőiskola, Szabadka


Szekció

Élettelen természettudományok (2023)

Jurković Mónika

TÁVOLSÁGMÉRÉS A TEJÚTRENDSZERBEN ÉS AZON TÚL

Kulcsszavak: távolságmérés, Tejútrendszer, Hubble konstans, pulzáló változócsillagok

Pósa Mihály

POLOXAMER 188 HATÁSA A TRITON X100 ÉS BRIJ 58 BINÁRIS VEGYES MICELLÁK TERMODINAMIKAI STABILITÁSÁRA

Kulcsszavak: termodinamikai stabilizáció, micellák, Poloxamer

Papp Zoltán

A POLIUNIVERZUM JÁTÉKCSALÁD ALKALMAZÁSA A KÖZLEKEDÉSI FELADAT TANÍTÁSÁBAN ÉS TANULÁSÁBAN

Kulcsszavak: szállítási feladat, kollaboráció, reprezentáció

Zombori Tamás

Kérdés-megválaszoló rendszer magyar nyelvre

Kulcsszavak: mesterséges intelligencia, kérdés megválaszolás, magyar nyelv

Lukity Tibor

MATEMATIKAI MODELLEK A TOMOGRÁFIAI KÉPALKOTÁSBAN

Kulcsszavak: optimalizáció,  energia-minimalizáció, tomográfia

Kőrösi Gábor

A TERMÉSZETES EMBERI NYELVI INSTRUKCIÓK LEHETŐSÉGEI ÉS KORLÁTJAI A MEGERŐSÍTÉSES TANULÁST ALKALMAZÓ MESTERSÉGES INTELLIGENCIÁN ALAPULÓ MODELLEKBEN

Kulcsszavak: NLP, Reinforcement Learning, Deep Learning, Machine Learning

Faragó Péter

SAJÁTKÉSZÍTÉSŰ FIZIKAI INGA PERIÓDUSIDEJÉNEK KÍSÉRLETI MEGHATÁROZÁSA

Kulcsszavak: fizikai inga, periódusidő, tehetetlenségi nyomaték, Steiner-féle tétel

Bordás Árpád

SAJÁTKÉSZÍTÉSŰ FIZIKAI INGA PERIÓDUSIDEJÉNEK KÍSÉRLETI MEGHATÁROZÁSA

Kulcsszavak: fizikai inga, periódusidő, tehetetlenségi nyomaték, Steiner-féle tétel

Takács Márta

MATEMATIKAI VERSENYFELADATOK ELEMZÉSE

Kulcsszavak: matematikaoktatás, matematikaversenyek, szaknyelv