dr. KORHECZ Papp Zsuzsanna, múzeumi tanácsos (korhecz.zsuzsi@gmail.com)
A pesti Schöfft képíró család művészeti hagyatékát a mai Magyarországon, Horvátországban, Romániában és Szerbiában őrzik. Az 1770−1845 között működő festőműhelyt a Németországból betelepedett id. Joseph (1742−1806) alapította, fia József Károly (1781−1851) vitte tovább, s világhírű unokája, Ágoston (1809−1888) itt sajátította el tudását. A céhes alapokon működő műhely anyaghasználatáról és alkotásmódjáról szól az előadás, melyet a restaurátori kutatásoknak köszönhetően ismerhettünk meg mélyrehatóbban. Az egykor oly híres, a Kazinczy Ferenc leírásából ismert képíró műhely virtuális világába is beléphetünk.
A témával foglalkozó szakirodalom elsősorban kézirati jellegű, a restaurálási kutatási dokumentációk az elsődleges forrásai. A személyes kutatások a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékének Laboratóriumában folytak, s a hasonló jellegű további kutatásokra ösztönöztek. Műtárgyak roncsolásmentes és mintavétellel járó, bejáródott protokoll alapján felépített műszereket is igénybevevő elemzések is folytak.
A festészettechnikai kutatások hidat képeznek a művészettörténet, a természettudományok és a restaurálás területei között, s szoros összefüggésben állnak a művek restaurálásával, mert ilyenkor nyílik alkalom az alaposabb megfigyelésekre, mintavételekre, stb.
Olyan egyszerűnek tűnő kérdésre keresnek e kutatások választ, hogy mivel és hogyan festettek a Schöfft műhelyben, vagyis milyen pigmentekből és más anyagokból áll össze a műtárgy. Miért pont ezeket az anyagokat használta id, és ifj József, valamint Ágoston és milyen lett a végeredmény művészi szempontból, valamint a műtárgy tartósságát tekintve.
A kor által jelentősen behatárolt anyaghasználat egyéni módszerekkel vegyül a Schöfft műhelyben is, mely minden egyes műalkotásnál egyszeri, megismételhetetlen eredményt hoz létre, azonban egy művész több alkotását vizsgálva és a kapott eredményeket összevetve mégis bizonyos szabályszerűségek állapíthatók meg: a szokványos, olcsón beszerezhető pigmenteket használták, színes alapozásaikkal a bécsi divatot követték. Anyaghasználatuknak köszönhetően pontos periódusok határozhatók meg.
Keywords:

E-mail: korhecz.zsuzsi@gmail.com
ORCID:
Kutatási terület: Festészet-technika története
Intézmény:
Szabadkai Városi Múzeum, Szabadka
Művészetek (2023)

Összes résztvevő (51):
2023 összes résztvevője (ABC sorrendben)
- Bagi Ferenc
- Barak Ottó
- Beke Ottó
- Beretka Katinka
- Bogner István
- Bordás Árpád
- Csányi Erzsébet
- Dévavári Zoltán
- Erdei Anna
- Faragó Péter
- Grabovac Beáta
- Horák Rita
- Jurković Mónika
- Károly Adrienn
- Korhecz Papp Zsuzsanna
- Kőrösi Gábor
- Kovács Sárkány Hajnalka
- Kovács Vilmos
- Kulcsár Sarolta
- Lázár Tibor
- Lengyel László
- Lukity Tibor
- Major Lenke
- Mester Gyula
- Molnár Csikós László
- Muhi Béla
- Orcsik Roland
- Pajić Mária
- Pálfi Anita
- Pap Ágota
- Pápista Zsolt
- Papp Zoltán
- Pásztor-Kicsi Mária
- Pintér Róbert
- Polyák Gabriella
- Pósa Mihály
- Póth Miklós
- Pozsár Hajnalka
- Rétfalvi Attila
- Samu János
- Samu-Koncsos Kinga
- Simonyi Gabriella
- Sörös Zita
- Szabó Katalin
- Szedmina Lívia
- Takács Márta
- Tóth-Glemba Klára
- Várady Tibor
- Velisek-Braskó Ottília
- Zakinszky Toma Viktória
- Zombori Tamás