A Magyar Tudományos Akadémia székháza adott otthont a Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács (VMAT) bemutatkozásának az MTA200 programsorozat keretében. A május 20-án megrendezett tudományos találkozó a tudományos eredmények mellett a vajdasági magyar kultúra és szellemiség sokszínűségét is elénk tárta.
Az esemény egyik kiemelkedő pontja volt a Mirnics Gyula rendezésében készült film vetítése Than Károly életéről. A film célja, hogy bemutassa az óbecsei születésű akadémikus, vegyész Than Károly életét és munkásságát, aki a magyar vegyészképzés megalapítója és a mai magyar kémia nyelvének megteremtője volt. A vetítésen nagy számban vettek részt az érdeklődők.
A film Than Károly kalandos életútját követi nyomon eredeti helyszíneken keresztül, bemutatva intézményalapító, közösségszervező, tanári és folyóiratszerkesztői tevékenységét. Szakértői interjúk világítják meg a budapesti Vegytani Intézet megalapításának jelentőségét, a Than-sót, a Than-féle egyenértéket és a vízanalitikában az ionokban kifejezett standardizálásának fontosságát. A film emléket állít ennek a szerény, háttérben maradó tudósnak, akinek munkássága nélkülözhetetlen a magyar tudomány történetében. A Vajdasági Magyar Akadémiai Tanács megbízásából, az MTA 200. jubileumára készült alkotás méltó módon idézi fel Than Károly örökségét, akinek szülőházában ma edukatív-pedagógiai tudományos központ működik Óbecsén.
A rendezvényen emellett sor került egy emlékezetes performanszra is az MTA székháza előtt, Szarvas Gábor szobránál. Gusztony Endre és Sadiković Marijo, az Újvidéki Művészeti Akadémia színészhallgatói egy erre az alkalomra írt jelenettel adóztak az adai nyelvész, nyelvművelő emlékének, megelevenítve a Magyar Nyelvőr szerkesztése körüli vitákat. Az ünneplő közönséget Kocsis Károly akadémikus, az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság elnöke köszöntötte.

A performanszt követően az adai Szarvas Gábor Könyvtár nevében Morvai Nagybali Tamara köszöntötte a rendezvény résztvevőit, majd dr. Molnár Csikós László megnyitotta a Szarvas Gábor Emlékkiállítást. Délután három szekcióban zajlott a 15. Tudóstalálkozó. A VMAT elnöke, Dr. Csányi Erzsébet megnyitójában ismertette az MTA helyszín szimbolikus jelentőségét a tanács szempontjából. A Tudóstalálkozó fontos kohézióteremtő erővé vált és az MTA mint támogató jelentősen hozzájárult a vajdasági magyar tudományosság fejlesztéséhez.
Azonban a programsorozat itt nem ért véget, május 21-e is izgalmasnak ígérkezett. A délelőtt folyamán a VMTDK-mozgalom a vajdasági magyar tudományos utánpótlásért került fókuszba. Horák Rita a bevezető szavak után bemutatott néhány Philos folyóiratszámot, majd egy ehhez kapcsolódó filmet vetítettek le. Ezt követően a közönség Posztalfabetikus korforduló címmel láthatott egy filmet a DNS folyóiratról Vanger László bevezetőjével.

A délután pedig a kortárs művészeté volt. A látogatók Ladik Katalin munkásságával ismerkedhettek meg, aki a költészet, a hang, a test és a performansz művészetének egyedi ötvözetét képviseli. A „Ladik-fluidum” címmel meghirdetett program betekintést nyújtott a világhírű művésznő sokrétű alkotói világába, amely a különböző médiumok közötti határátlépésekre épül.
A VMAT bemutatkozása tehát nem csupán a tudományról szólt, hanem a vajdasági magyar szellemi élet széles spektrumát ölelte fel, hozzájárulva ezzel az akadémia bicentenáriumi fényéhez.
Vanger László