Terepmunka az Al-Dunán

Kiállítás az MTA200 bicentenáriumi program keretében

Az Al-Duna Műhely 2018-ban jött létre szorosan az Al-Duna menti települések etnográfiai és nyelvi jelenségeivel foglalkozó független kutatóműhelyként.

Tagjai az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tanárai és diákjai, de tevékenysége 2018 és 2023 között a Verbi Nyelvi Kutatóműhely programjain belül valósultak meg, majd 2024-től a kutatást az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és  a Banaticum Kutatóközpont  pályázata segítette.

Az Al-Duna Műhely tagjainak a kutatott közösséggel való rövid, évi néhány napos együttélése az elmélyülő tapasztalatok és ismeretségek révén felszínre hozott egy bizonyos fokú elköteleződést a településekhez, valamint egyfajta, az adott tudományágakhoz illeszkedő társadalomtudományi érdeklődést a helyi komplex társadalom működése iránt. Észlelve az együtt élő csoportok többszintű etnikai különbözőségét, az identitások egymásra rakódásának jelenvalóságát, illetve a település kortárs problémáit, a kutatás központi fogalmává az identitás, a többnyelvű közösség, a nyelvi erőforrások, a migráció, a lokalitás és a reprezentáció lett. Fókuszba kerültek továbbá a helyi kulturális mozgalmak, az ünnepek, a női narratívák, a gyermeknevelés, a mobilitás, a médiahasználat, valamint a határ témái is.

Projektvezetők: dr. Raffai Jutka, dr. Vukov Raffai Éva és dr. Fehér Viktor.

A kiállítás az MTA200 és a VMAT szervezésében jön létre.

V. P.