„FELREPÜLÉS ÉVEI” ÚJ ÓVODAPROGRAM
(MI AZ ÚJ AZ ÚJ ÓVODAPROGRAMBAN?)
Szerző: Dr. VELISEK-BRASKÓ Ottília (otilia.velisek@gmail.com)
Intézmény: Óvóképző Főiskola, Újvidék
Az Iskoláskor Előtti Nevelési és Oktatási Program Alapjairól Szóló Szabályzat a Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönyében (Oktatási Közlöny, 16/2018.) 2018-ban közzétette az új „Felrepülés Évei” Iskoláskor Előtti Nevelési-Oktatási Programalapot, vagyis az új óvodaprogramot. Ezzel ez kötelező programmá vált az országban. Az iskoláskor előtti nevelési-oktatási vagyis óvodaprogram alapjai új felfogást (koncepciót) vezetnek be az oktatási rendszerbe és az oktatási paradigma megváltozását hozzák országunkban.
A kutatás célja az új óvodaprogram-koncepció elemzése és az új elemek beazonosítása és megértése. Új az új Óvodaprogramban az új koncepció és a paradigmaváltás. A co-konstruktivizmus elmélet alapján az óvodáskorú gyerekek (és az iskoláskorúak is) oktatása és fejlődése kapcsolatokon és tetteken keresztül valósul meg. („Ülj le, figyelj és hallgass” – nem a tanulás útja). A gyerekek teljes testtel és lélekkel tanulnak, minden érzékszervükkel és tapasztalatokon keresztül.
Az új oktatásparadigma kiindulópontjai, elméleti alapjai három értékposztulátumra épülnek: gyermekkép, óvodakép és az óvodai nevelés és oktatás képe (programkép). A gyermekkép az óvodaprogramban a következő szempontokra épül: a gyermek egyedi és teljes lény, kompetens és adottságokban gazdag, kortársak és felnőttek közösségének aktív résztvevője, tanulásra összpontosít, kreatív és játszó lény. Az óvodakép az óvodák terére vonatkozik, teljesen megváltozik az óvodák fizikai környezete, a kinézete. Az óvodaprogramban a teret harmadik óvodapedagógusként értelmezik. Az óvodatérben tükröződik az óvodaprogram, a téren látszik, mi az, amit elvárunk a gyermekektől, felnőttektől (szülőktől), mi az, amit tehetnek és amit tenniük kell. Az óvodai nevelés és oktatás megváltozott, a program célja a gyermek jóllétének támogatása. A jóllét összetett, többdimenziós fogalom (érezni, lenni, tenni és tudni), melyet hiteles programmal támogatunk, ennek módszerei pedig a projekttervezés, az integrált tanulás és az együttes, közös fejlesztés. Új pedagógiai szótárt is hozott az új koncepció, mivel az új szakkifejezések hozzájárulnak a paradigmaváltáshoz.
A mai modern világ jellegzetességei a rohamosan fejlődő tudomány, a digitalizáció, a net-generációk. Mivel a jövő kompetenciáiról kell gondot viselnünk, így az oktatásnak is gyorsan kell fejlődnie.
Kulcsszavak: koncepció, paradigmaváltás, gyermekkép, óvodakép, programkép