A MESTERSÉGES INTELLIGENCIA ALKALMAZÁSÁNAK LEHETŐSÉGEI ÉS VESZÉLYEI AZ OKTATÁSBAN
Szerzők: Pintér Róbert, főiskolai tanár, pinter.robert@vts.su.ac.rs, Orcid ID: 0000-0002-1528-4099
Sanja Maravić Čisar, főiskolai tanár, sanjam@vts.su.ac.rs, Orcid ID: 0000-0001-8131-9141
Intézmény: Szabadkai Műszaki Szakfőiskola, Szabadka
Az elmúlt években tanúi lehettünk a mesterséges intelligenciát (MI) valamilyen módon alkalmazó technológiák rohamos fejlődésének. Az MI technológiák térnyerése mélyreható következményekkel van olyan területeken is, mint például az oktatás. Egy ilyen technológia az OpenAI által kifejlesztett ChatGPT modell. Ez a technológia izgalmas új lehetőségeket kínál diákok és oktatók számára, és ezeket nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Az MI által nyújtott lehetőségek megreformálják az oktatást és egy olyan környezetet hoznak létre, amelyben egy diákot egy oktató tanít. Az ilyen feltételek mellett megvalósulhat a teljesen személyre szabott tanulási folyamat: a diák a rendszerrel kommunikál, személyre szabott leckéket biztosít, a megtanultak értékelését is elvégzi helyszíntől és időtől függetlenül.
Azonban a ChatGPT használata kellemetlen mellékhatásokkal is jár. Az MI lehetőséget nyújt csalásra az online vizsgán, valamint olyan feladatoknál, ahol szöveget kell írni a hallgatónak. Szükséges megemlíteni azt is, hogy a gyors és konkrét válaszok csökkenthetik a kritikai gondolkodási képességeket.
Ebben a munkában a diákok szempontjából vizsgáljuk az MI által nyújtott lehetőségek pozitív és negatív hatásait. Bemutatjuk, hogyan segítheti fejleszteni a diákoknál a programozási készségeket. Ezenkívül felmérést végeztünk diákok körében, hogy szerintük hogyan támogatja az MI a programozás tanulását.
Kulcsszavak: mesterséges intelligencia, ChatGPT, programozási készségek fejlesztése
OPPORTUNITIES AND THREATS OF THE USE OF ARTIFICIAL INTELLIGENCE IN EDUCATION
Authors: Robert Pinter, college professor, pinter.robert@vts.su.ac.rs, Orcid ID: 0000-0002-1528-4099
Sanja Maravić Čisar, college professor, sanjam@vts.su.ac.rs, Orcid ID: 0000-0001-8131-9141
Institution: Subotica Tech College of Applied Sciences
In recent years, we have witnessed the rapid development of technologies employing artificial intelligence (AI) in various ways. The proliferation of AI technologies has profound consequences in areas such as education. One such technology is the ChatGPT model developed by OpenAI. This technology offers exciting new opportunities for students and teachers, opportunities that cannot be ignored.
The opportunities provided by AI reshape education and create an environment where each student is taught by one instructor. Under such conditions, a fully personalized learning process can be achieved: the student communicates with the system, receives tailored lessons, and assessments are conducted regardless of location and time.
However, the use of ChatGPT also comes with unpleasant side effects. AI provides opportunities for cheating in online exams, as well as in tasks where students are required to write text. It is necessary to mention that quick and concrete answers may reduce critical thinking skills.
In this work, we examine the positive and negative effects of the opportunities provided by AI from the perspective of students. We demonstrate how it can help develop programming skills in students. Additionally, we conducted a survey among students to assess how AI supports learning programming according to their perceptions.
Keywords: Artificial intelligence, ChatGPT, Programming skills development