HOLISZTIKUS SZEMLÉLETMÓD ÉS PROJEKTOKTATÁS
Szerzők: HORÁK Rita egyetemi tanár (horakrita83@gmail.com), https://orcid.org/0000-0002-1526-4098, GRABOVAC Beáta egyetemi tanár (beagrabovac@gmail.com), MAJOR Lenke docens (lenkemajor@gmail.com)
Intézmény: Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka
A 2019-ben bevezetett Felrepülés évei nevű új iskoláskor előtti program a gyermeket, a gyermekek jólétét, kíváncsiságát, érdeklődését és a kutatáson, megfigyelésen, megtapasztaláson keresztüli tanulást helyezi előtérbe, miközben szakít a hagyományos módszerekkel. Ez a fajta hozzáállás és elvárás sokban hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek az őket körülvevő környezetüket egységként szemléljék és könnyebben megértsék az ok-okozati összefüggéseket, illetve, hogy a megtanultakat alkalmazni is tudják.
A dolgozat célja, hogy az elmúlt öt év tükrében elemezze az új program előnyeit, illetve hátrányait. A kutatásba óvodapedagógus-hallgatókat és óvodapedagógusokat kapcsoltunk be. Megállapítottuk, hogy az óvodapedagógusok annak ellenére, hogy pozitívan vélekednek a programról és támogatják annak gyermekközpontúságát és a gyakorlatiasságon, megtapasztaláson alapuló ismeretelsajátítást, mégis megjelenik egy fontos kérdés, a félelem, hogy hogyan lehet csak a gyerekek érdeklődésére alapozva felkészíteni az óvodásokat az iskola, az első osztály elvárásaira.
Kulcsszavak: iskoláskor előtti intézmény, óvodapedagógus, projektoktatás
HOLISTIC APPROACH AND PROJECT EDUCATION
Authors: Rita Horak, Beata Grabovac, Lenke Major
Institution: University of Novi Sad, Hungarian Language Teacher Training Faculty, Subotica
The new pre-school program called Spread Your Wings introduced in 2019 prioritizes children, their well-being, curiosity, interest and learning through research, observation, as well as experience, while breaking with traditional methods. This attitude and expectation contributes a lot to the fact that children see their environment as a unit and understand cause-and-effect relationships more easily, as well as being able to apply what they have learned. The aim of the present paper is to analyze the advantages and disadvantages of the new program in the light of the last five years. Pre-service kindergarten teachers and kindergarten teachers were involved in the research. We found that, despite the fact that kindergarten teachers have a positive opinion of the program and support its child-centeredness and knowledge acquisition based on practicality and experience, an important question still appears, the fear of how to prepare kindergarteners, based only on the children’s interests, for the expectations of the school system.
Keywords: preschool institution, kindergarten teacher, project education