NEMZETKÖZI JOG – FENNTARTHATÓ VALÓSÁG, VAGY FENNTARTHATÓ FRÁZISOK
Szerző: VÁRADY Tibor akadémikus, Emeritus Professor (v a r a d y t @ c e u . h u)
Intézmény: Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia, rendes tag, Belgrád
A nemzetközi jognak szándéka, hogy államok feletti szabályok alakuljanak – és ez a cél kezdettől álom és valóság között mozog. A megjelenő hézagot gyakran frázisok igyekeznek áthidalni, melyek aztán terjeszkednek és helyettesíteni is próbálják az álmokat és a valóságot is. A frázisok teret nyernek és őriznek – azzal, hogy ezt néha átadják új frázisoknak. A tapasztalat azt mutatja, hogy ál-megoldások fenntarthatóvá válhatnak.
A valóság és a frázisok közötti ütközetek mai csatatereihez tartoznak az emberi jogok korporációkban, kisebbségi jogok, a népirtás meghatározása, tömeggyilkosságok leállításának vitatere. Polarizáció idején szembesülünk azzal a kérdéssel is, hogy hogyan léphetünk túl jelszavakon: a valóság elfogadásával, vagy ellenjelszavakkal?
Kulcsszavak: nemzetközi jog, emberi jogok, kisebbségi jogok, frázisok, fenntarthatóság
INTERNATIONAL LAW – BETWEEN SUSTAINABLE REALITY AND SUSTAINABLE PHRASES
International law has a goal to establish rules above states, and this target has had a long history of wavering between dream and reality. The gap has often been bridged by phrases – which sometimes tend to expand, and act as a replacement of both dreams and of reality. Phrases have been gaining and maintaining ground – sometimes handing it over to other phrases. Experience shows that quasi solutions may become sustainable. Modern battlefields in fight between reality and phrases include the ambits of human rights in corporations, minority rights, perceptions of genocide, attempts to stop mass killing. In an era of polarization, the question also arises how should one overcome slogans: by truth, or by counter-slogans?
Keywords: international law, human rights, minority rights, phrases, sustainability