STREET FIGHTERS
Szerző: mgr. Lázár Tibor, képzőművész (lzrtbr@yahoo.com)
Intézmény: Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
A Street Fighters c. mű egy több darabból álló installáció. Olyan robotszerű figurák képezik, amelyek a századfordulós épületek homlokzati díszeiből állnak össze. A robot a pop kultúrából érkező, mindenki számára olvasható vizuális kód, amellyel gyakran találkozunk rajzfilmekben, filmekben, videójátékokban. A sorozatomban ez az elem egyesül az építészettel.
Vajdaság a 19. század második felében egy progresszív korszakot élt át. Európai viszonylatban is egy innovatív, gyorsan fejlődő térség volt. Ennek a korszaknak a szelleme látható változásokat hozott: vasút, iparosodás, urbanizáció stb. Ezek közül az építészet ragad meg leginkább. Amikor a 19.-20. század századfordulós, polgári korszakának épületeit látom tönkremenni, akkor ennek a szellemnek és főleg a progresszivitásnak a lerombolását vélem benne fölfedezni. A Transformersek autókból, kamionokból stb. alakulnak át humanoid testfelépítésű robottá. A robotom épületekből áll össze, hogy megvédje a többi épületet (ezért a cím: “Street Fighters”), a kort és annak szellemi és tárgyi vívmányait a tudattalan rombolástól. Ugyanakkor az akkori kor ipari forradalmát sem tudom megkerülni. Részben hasonlítható ez korunk digitális/virtuális forradalmához, amelyben a robotok is helyet kapnak. A robotok a gyermekkort idézik fel bennem. Ahogyan a gyermekkor, úgy a régi épületek iránt is táplálok egy nosztalgiát, illetve a kor iránt, amikor azok keletkeztek. A gyermekkor hősei, benne a robotok és a régi kor építészeti motívumai ötvöződnek ebben a munkámban.
Kulcsszavak: robot, építészet, nosztalgia
STREET FIGHTERS
Author: mgr.Tibor Lazar, visual artist (lzrtbr@yahoo.com)
Institution: Bolyai Grammar School and Dormitory for Gifted Students, Senta
The installation consists of several pieces – robots which were created out of the decorative elements of turn-of-the-century building façades. We’ve seen robots in cartoons, films, video games, but in my work, this pop culture figure is united with the architecture. We can often feel angels, female faces, lions, etc., observing us from the façades of buildings, and these become the faces of my robots. My figure’s facial features are not typically “robot-like” – it’s what we can see on the buildings. The figure has a humanoid face and a familiar, typically geometric, robot physique. The beauty of turn-of-the-century architecture is still powerful today. It defines street views, and emblematic buildings come from an innovative era as the results of the Industrial Revolution. This era resembles our digital/virtual revolution, in which robots and automation play an important role. While the Transformers robots we know from toys and cartoons transform from cars into robots, my robots are made from elements of buildings. They can protect buildings from destruction, which is why I’ve given them the name “Street Fighter”. This also aims to protect the era and its values, uniting these with the progressive values that transgress the ages.
Keywords: robot, architecture, nostalgia