A PROJEKTOKTATÁS ELVÁRÁSAI AZ ISKOLÁSKOR ELŐTTI INTÉZMÉNYEKKEL SZEMBEN

 

Szerzző: Horák Rita, rendkívüli egyetemi tanár, Grabovac Beáta, rendkívüli egyetemi tanár, Major Lenke, docens

Intézmény: Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka

 

Az új iskoláskor előtti programot 2019 óta fokozatosan, egy meghatározott ütemterv szerint vezették be a szerbiai óvodákba. A program a projekt alapú oktatást helyezi fókuszba, miközben a gyerekek érdeklődése a meghatározó az egyes témák kiválasztásánál. A projektek elején a provokációt emeli ki, a munka során pedig a kísérletezést, tapasztalatszerzést szorgalmazza.

Az óvodapedagógusok fenntartásokkal fogadták a programot, hiszen az az oktatás, amely csak projektek formájában zajlik és teljes mértékben a gyerekek érdeklődése határozza meg,  nem biztos, hogy mindig célravezető, valamint az sem, hogy ilyen módon a gyerekek képesek az iskolába induláshoz nélkülözhetetelen ismereteket megszerezni. Az új program azonban számos lehetőséget is nyújt, többek között egy sokkal szorosabb viszonyt ápol a szülőkkel, emellett egy újszerű megközelítést is kínál, ami a gyerekeket magas szinten motiválja. Így a 21. század gyerekeinek valószínűleg sokkal megfelelőbb és sikeresebb, gyakorlati úton szerzett és felfedezésen alapuló ismeretszerzést biztosít. A dolgozat bemutatja a programmal kapcsolatos eddigi tapasztalatokat, az előnyöket, valamint a nehézségeket is.

 

Kulcsszavak: projektoktatás, iskoláskor előtti intézmények, óvodapedagógusok

 

EXPECTATIONS FROM PRESCHOOL INSTITUTIONS RELATED TO PROJECT BASED LEARNING

 

Author: Rita Horák, associate professor, Beáta Grabovac, associate professor, Major Lenke, assistant professor

Institution: University of Novi Sad, Hungarian Language Teacher Training Faculty, Subotica

 

Since 2019, a new preschool programme has been gradually introduced in kindergartens in Serbia according to a specific schedule. The programme focuses on project-based education, while the children’s interests are decisive in the selection of individual topics. At the beginning of the projects, the programme emphasizes provocation and during the work it advocates experimentation and gaining experience.

The kindergarten teachers were reserved in accepting the programme, since this kind of education, which only takes place in the form of projects and is completely determined by the children’s interests, is not always effective, nor is it possible that in this way the children are able to acquire the necessary knowledge to start school. However, the new programme offers many opportunities, among other things, it fosters a much closer relationship with parents, and it also offers a novel approach that ensures high level motivation. In this way, it provides the children of the 21st century with a much more appropriate and successful practice and discovery-based knowledge acquisition. This paper presents the experiences with the programme so far, its advantages, as well as the difficulties.

 

Keywords: project based learning, preschool institutions, kindergarten teachers